Siber Güvenlik Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar? Nasıl Olunur? Tüm Soruların Cevaplarını Bu Makalede Açıklıyoruz.

 • Siber Güvenlik Uzmanı Nedir?

  Siber Güvenlik Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar? Nasıl Olunur?

  Siber güvenlik uzmanı nedir? Siber güvenlik uzmanı ne iş yapar? Gibi soruları cevaplamak gerekirse eğer; Siber güvenlik uzmanı, son dönemde artan fidye yazılımlar, trojanlar, şirketlerin dosya sistemine erişen hackerlara karşı önlem alan kişilere denilmektedir. Siber güvenlik uzmanlarının çalışma şekilleri çok ama çok farklıdır. Siber güvenlik uzmanları özgür bir şekilde çalışma şekilleri bulunmaktadır. İsterlerse evden, isterlerse bir kahvecide, isterlerse ofiste, isterlerse bir parkta bile çalışabilirler. Kısaca internete sahip her yerde çalışabilirler.

  Siber güvenlik uzmanı son zamanlarda popüler bir hale gelmiştir. Fakat siber güvenlik uzmanından doğru düzgün kimsenin haberi bulunmamaktadır. Bu kişiler oldukça gizli tutulmaktadırlar. Çünkü günümüzde bir çok kişiden daha fazla düşmanları bulunmaktadır. Siber güvenlik uzmanları devletin,bir ülkenin en önemli yerinde çalışabilirler. Çünkü bu kişiler devletin, ülkenin özel bilgilerini korumakla yükümlü kişilerdir. Bu kişilere sanal asker ya da internetin askerleri diyebiliriz. Kulağa komik gelebilir fakat dediğimiz gibi devletin, ülkenin çok ama çok önemli bilgilerini korumaktadırlar.

 • Siber Güvenlik Uzmanı Ne İş Yapar?

  Siber Güvenlik Uzmanı Ne İş Yapar?

  Siber güvenlik uzmanı yukarıda açıkladığımız gibi;

  Devletin özel dosyalarını, bilgilerini korumak
  Şirketlerin, firmaların dosyalarını korumak
  Şirketlerin, firmaların DDOS gibi saldıra maruz kalmasını engellemek
  Veritabanını korumak
  Dataları korumak (Big Data, büyük veri, büyük data)
  Ülkenin savunma sistemini koruma
  Ülkenin savaş sistemlerini koruma

  gibi bir çok savunma maddesi ekleyebiliriz. Siber güvenlik uzmanlarının bir çok işi bulunmaktadır. Bunlardan en popüleri veya bizler için en aksiyon dolusu, en macera dolusu işi belirtmek istersek;

  Ülkenin savunma sistemini örnek verebiliriz. Siber güvenlik uzmanları ülkenin savunma sistemlerine çok ciddi derecede önlemler almak zorundadır. Düşünsenize bir ülkeniz var ve yüzlerde roketleriniz bulunuyor diyelim. Düşman ülke bu sisteminizi hacklerse ve bu sistemleri ele geçirirse kendi roketlerinizi birer silah haline dönüştürebilir.

  Siber güvenlik uzmanları bizim verilerimizi de korumaktadırlar. Hepimiz doğduğumuzdan bu yana devlete bilgilerini vermektedirler. Bu bilgiler; hastanede kullanılan, kan tahlilleri, ilaç bilgileri, hastalık bilgileri gibi bilgiler içerebilir. Günümüzdeki bir sisteme örnek vermek gerekirse e-Nabız sistemi oldukça popüler bir sistemdir. e-Nabız sisteminde neredeyse tüm bilgilerimiz yer almaktadır. Tüm sağlık bilgilerimiz bu big data içerisinde saklanıyor.

  Bunun yanı sıra Türkiye’nin yine büyük bir sistemi olan e-Devlet bulunuyor. Bu sistemde nerede yaşadığımızı, üzerimizde nelerin kayıtlı olduğu, nelere sahip olduğumuz gibi tüm bilgilerimiz kayıt altında tutulmaktadır. Bütün insanların verisi bu sistemde tutulmaktadır.

 • Siber Güvenlik Uzmanı Nasıl Olunur?

  Siber Güvenlik Uzmanı Nasıl Olunur?

  Siber güvenlik uzmanı olmak için öncelikle her işte olduğu gibi bu işi de sevmeniz, ilginizin olması gerekmektedir. Siber güvenlik uzmanı olmak için stresi kaldırmanız gerekmektedir. Siber güvenlik uzmanlarının oldukça stresli bir iş yapısı bulunmaktadır. Siber güvenlik uzmanı olmak için baskı altında çalışabilme yeteneğinizin olması gerekmektedir. Çünkü siber güvenlik uzmanı baskı altında kalabilir. Psikolojik olarak bu baskıya zaten maruz kalıyor. Çünkü belkide milyon kişinin verilerini korumakla yükümlü kişilerdir. Siber güvenlik uzmanı olmak için çeşitli yerlerden sertifika alabilirsiniz. Çeşitli yerlerden eğitim almanız sizin için faydalı olacaktır. Siber güvenlik uzmanı konusunda ne öğrenseniz sizin için yararlı olacaktır.

  Siber güvenlik uzmanı olmak için okulların belli bölümleri bulunmaktadır. Bunlara başvurabilir, katılım gösterebilirsiniz. Yine ek olarak çeşitli eğitim sitelerinde yüzlerce eğitime ulaşabilirsiniz. Bu konuda kitaplar bulabilirsiniz. Kendinizi geliştirmek tamamen size kalmıştır.

 • Siber Güvenlik Uzmanı Ne Kadar Maaş Alır?

  Siber Güvenlik Uzmanı Ne Kadar Maaş Alır?

  Siber güvenlik uzmanlarının maaşları son dönemlerde BTK ile tavan yapmış durumdadır. BTK siber güvenlik uzmanı başvurularını açınca haberinde 25 bin lira maaş vereceği duyulmaktaydı. Siber güvenlik uzmanlarının ortalama maaşları 10 bin ile 50 bin lira arasında değişmektedir. Bu miktar çeşitli yerlerde artmaktadır. Ortalama bir rakamdır.

Bir cevap yazın